Thursday , 18 January 2018 / پنج شنبه , ۲۸ دی ۱۳۹۶
تازه های سایت
خانه » پایگاه ها » بهداشت و تغذیه » دیداری از نوع تشکیلاتی (1)……

دیداری از نوع تشکیلاتی (1)……

به نام خدای هدایتگر مهربان

و کسانى که [نداى] پروردگارشان را پاسخ [مثبت] داده و نماز برپا کرده‏اند و کارشان در میانشان مشورت است و از آنچه روزیشان داده‏ایم انفاق مى‏کنند )سوره شوری آیه 38.(

شاکله ی اصلی:

چند وقتی بود که یک طرح ذهنم را خیلی مشغول کرده بود، حتی با تعدادی از بچه های حوزه در مورد آن صحبت کرده بودم، اون هم این بود که شبکه ی ارتباطی قوی بین تشکل های مطرح استان اصفهان و یا استان های مجاور ایجاد شود، که این عمل بتونه خیلی از تجربیات گذشته ی دو یا چند تشکل رو در اختیار طرف های مقابل قرار بده ، که میتونست جلوی خیلی از طرح های هزینه بر و بدون پشتوانه ی عقلی و علمی رو بگیره.

ولی با توجه به بالا بودن سطح کاری در این طرح بچه های حوزه به دلیل کمبود نیرو با این طرح به گونه ای دیگر برخورد کردند و این ارتباط رو در یک واحد خلاصه نکردند و فرمودند که هر واحد باید به طور تخصصی و شخصی این ارتباط گیری رو انجام بدهد.

ولی همین هم اجرایی نشد ، حتی در سطح پایین ، یعنی ما هنوز به نحوه ی درست با دیگر تشکل های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان (که حتی از کادر ذهنی ما هم کوچکتراند و در یک سطح نزدیک قرار دارند) ارتباط موثر نداریم ، حتی با تشکل های همسو مثل : کانون مهدویت تسنیم ، جامعه اسلامی،هئیت های ثارالله و محبان اهل بیت و…چه برسد به دیگر دانشگاه های استان و یا استان های مجاور.

حتی چند روز پیش یادم هست دو تا از بهترین طرح های دو تا از تشکل های دانشجویی دانشگاه (بسیج و کانون مهدویت تسنیم) در یک روز برگزار شده بود، که هر طرح به خوبی و با استقبال خوب دانشجویان صورت گرفت.

ولی آیا نمیشد واحدهای برگزار کننده از دو تشکل با ارتباط گیری با هم با یک برنامه ریزی دقیق و منسجم این طرح ها و همایش ها رو در چند روز برگزار کنند ، که حتی ساعت های طرح ها با هم همپوشانی نداشته باشد؟؟

با توجه به اینکه خط فکری این دو تشکل تقریبا یکسان هست ولی همچین بی برنامه گی هایی در آینده باعث دور شدن خط فکری این دو تشکل از هم میشه، که امید آن می رود برنامه ها با یک هماهنگی و برنامه ریزی دقیق تر صورت بگیرد تا همه ی دانشجویان بتوانند از طرح های مختلف به خوبی بهره بگیرند.(مطمئنا نباید نظرات شخصی در تشکیلات دخیل شود تا بتواند در این موارد به بهترین وجه عمل شود)

متاسفانه ما در سطح خیلی خیلی پایین تر هم در ارتباط گیری پایگاهایمان دارای مشکل هستیم ، که امید میرود با اجرایی شدن مسئولیت های مسئول امور پایگاه ها لااقل این ارتباط گیری در پایین ترین سطح انجام بشه. ان شاءالله

 

اما دیــــــــــــداری از نوع تشکیلاتی….

 

دیداری بود با یکی از تشکل های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در استان چهار محال و بختیاری که توانستم یک سری نقاط قوت و ضعف خودمان و این تشکل دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد رو بررسی کنم که بعضی از این نقاط ضعف و قوت در دو تشکل مشترک و بعضی از نقاط قوت ما واقعا درهای امید در عرصه ی کار فرهنگی دانشجویی رو به سمت من گشود ، و بعضی از نقاط ضعف که شاید به واسطه ی بزرگی دانشگاه ما نتواند به خوبی حل شود .

در اینجا به تبیین بعضی از این نقاط قوت و ضعف می پردازم ، که ان شاءالله مسئولین واحدها بتوانند بهتر تصمیم گیری کنند.

این تحلیل صرفا نقاط قوت  و ضعف دو طرف را بررسی میکند و ممکن است بعضی از این نقاط در دو طرف موجود باشد یا اصلا در دو طرف وجود نداشته باشد.

نقاط قوت :

 • محیط کاری ما بسیار وسیع تر است ما دارای دو حوزه مرکزی در دانشگاه و دو پایگاه در هر دانشکده هستیم و حتی در خوابگاهمان دارای پایگاه هستیم ولی در تشکل مربوطه در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، فقط یکی دو اتاق به عنوان حوزه و پایگاه مرکزی قرار داشت.
 • انسجام نیروهای ما به دلیل مشخص بودن وظیفه ی هر کدام و فراهم بودن محیط کاری بسیار مناسب برای هر کدام از واحد ها بسیار بالاتر از تشکل مورد نظر است.
 • کارگاه هایی که ما برگزار میکنیم با اساتید بسیار مجرب از سراسر کشور به خصوص تهران و استان خودمان است، ولی تشکل مورد نظر در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد به دلیل دوری از مرکز کشور و نبود امکانات زیر ساختی مناسب مثل فرودگاه مناسب ، نمی تواند اساتید مجرب رو از دیگر استان ها دعوت کند و کارگاه های ایشان عملا با تکیه بر تجربه ی شخصی آنها برگزار می شود.
 • امکانات کتابخانه ای ما بسیار جلوتر از ایشان هست، شاید در پایگاه مرکزی آنها دو کمد کتاب و با نویسندگان مختلف قرار داشت ولی در حوزه های مرکزی و پایگاه های ما به مراتب کتاب های بیشتر و با موضوعات مختلف و نویسندگان مطرح تر برای واحد و افراد مورد نظر قرار دارد، ما حتی در خوابگاه هایمان دارای کتابخانه هستیم، که آنها حتی این را هم نداشتند.
 • نداشتن واحد پشتیبانی مناسب در طرف شهرکردی، در حالی که واحد پشتیبانی ما با توجه به ارتباط گیری مناسب با سایر نهادها و امکانات در دسترس تر بسیار فعال تر است.
 • توجه نهادهای بالا دستی ما به ما به مراتب بالا تر از طرف شهرکردی هست.

نقاط ضعف:

 • با توجه به این همه امکانات مالی و سخت افزاری مناسب متاسفانه جذب نیرویی ما دچار مشکل است و بعد دوسال از طرح همیاران نتوانستیم این مسئله رو حل کنیم .(البته امسال تمهیدات به نسبت خوبی صورت گرفت که ان شاءالله راه گشا باشد.)

 

 • واحدهای سیاسی و فرهنگی و آموزشی و علمی ما با توجه به عالی بودن امکانات سخت افزاری ماهنوز دارای یک نشریه و مجله منسجم نیستند، که این بحث در طرف شهرکرد در بعضی واحدها حس میشد.

 

 • هنوز واحد سیاسی و علمی ما عملکرد قابل ذکری را انجام نداده اند.

 

 • دانشجویان فعال در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در پیگیری خواسته های دانشجویان (امور صنفی دانشجویی)

 

به عنوان مثال: کیفیت تدریس اساتید، غذا، سرویس و سایر امکانات رفاهی و آموزشی  را مورد بحث و درخواست از مسئولین دانشگاه قرار میدهند، در حالی که این بحث در دانشگاه ما کم رنگ تر است، که خود این بحث و توجه  در امور صنفی دانشجویی باعث عوض شدن دیدگاه و جذب دانشجویان خاکستری و به کارگیری آنها در بخش فعال فرهنگی دانشجویی می شود.

نقاط خاکستری:

 

 • امکانات سایت اینترنتی و موضاعات درج شده در آن ، در طرف شهرکردی نسبت به ما کمی فعال تر بود.

 

 • صمیمیت بچه های شهرکرد در کارهایشان بسیار بالا تر است ، که این موضوع شاید به پایین آوردن سطح کادر تشکیلاتی آنها کمک کرده باشد، که هر کدام از اعضا شاید در بخش های مختلف درگیر باشند.

 

بحث های سازنده ی شکل گرفته:

 • تبادل فکری خوبی در زمینه ی بخش همیاران صورت گرفته بود که تشکل مربوطه در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد قبلا از آن بی بهره بود.
 • مشاوراتی در زمینه ی طراحی سایت از طرف شهرکردی گرفته شده که ان شاءالله در اختیار واحد سایبری قرار بگیرد ، که بتواند با توان بیشتر در زمینه ی سایبری عمل شود.
 • دوستان ما در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد ، دلیل عمده و اصلی شرکت نکردن دانشجویان در جمعیت فعال فرهنگی دانشجویی رو بی دغدغه دانستن بچه های مذهبی میدانستند ، در حالی که مسئولین تشکل ما دلیل اون رو ناامیدی و بی اثر بودن کار فرهنگی در منظر دانشجویان مذهبی دانشگاه خودمان می دانند و یا آشنا نبودن دانشجویان ما با کار فرهنگی ، که در این بحث به نظر میرسد که ما بهتر عمل کرده باشیم، لااقل دانشجویان مذهبی ما دغدغه مندی رو حس می کنند ولی دانشگاه را محل پیاده کردن این دغدغه ها نمیدانند و یا آشنایی با کار فرهنگی در محیط دانشگاهی را ندارند که باید آموزش داده شود ، که این بحث هم میتواند به طرف شهرکردی کمک کند که تدابیری بیاندیشند که دانشجویانشان بعد از دغدغه مندی دچار ناامیدی نشوند و بعد از آن آشنایی بیشتری با کار فرهنگی پیدا کنند.

امیدوارم این ارتباط گیری با سایر تشکل ها و دانشگاه ها و ایجاد سایت و شبکه ی موثر ارتباط جمعی به خصوص دانشگاه های داخلی استان ادامه پیدا کند.

والسلام

عبدالمهدی کریمی 17/7/1393

تمام مطالب بالا نظر شخصی نویسنده است.

درباره‌ی سایبری

سایبری
پیش از آنی که عزادار محرم باشی ؛ سعی کن در حرم دوست تو محرم باشی ...

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد