Sunday , 17 December 2017 / یکشنبه , ۲۶ آذر ۱۳۹۶
تازه های سایت
خانه » چند رسانه ای » بنیادهای علم سیاست

بنیادهای علم سیاست

معرفی کتاب بنیادهای علم سیاست
کتاب بنیادهای علم سیاست نوشته عبدالرحمن عالم عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران میباشد.این کتاب در شانزده فصل و ۳۹۲ صفحه تنظیم شده است.
کتاب برای افرادی که قصد فهم بنیادی و اساسی برای تحلیل مسائل سیاسی و تعریف سیاست و ارتباط این علم با سایر رشته ها من جمله جامعه شناسی،اقتصاد و امثال آن دارند بسیار مفید خواهد بود. در این کتاب درمورد ابعاد مختلف علم سیاست و کلید واژه های اساسی آن بحث شده است؛من جمله این کلید واژه ها ایدئولوژی،قدرت،اقتدار ،مشروعیت،فرهنگ سیاسی،دولت و ملت،حاکمیت،دمکراسی،حکومت های پارلمانی و ریاستی،حکومتهای تک ساخت و فدرال واحزاب سیاسی و گروه های فشار میباشد.
یک بند از متن کتاب :
دانشواژه ی سیاست (Politics) از واژه ی یونانی پولیس (Polis= شهر) برگرفته شده است. ارسطو گفته است: «انسان به حکم Physis موجودی است که برای زندگی در Polis آفریده شده است.» از نظر یونانیها سیاست دانشی مربوط به امور یک شهر بود اما در یونان شهر و دولت از هم جدایی ناپذیر بودند. یونانیها در جاهایی زندگی می کردند که ما امروزه آن را شهر- دولت می نامیم. هر شهر- دولت، یک شهر، حومه و اراضی اطراف آن را در بر میگرفت. افزون بر آن واژه ی پولیس در زبان یونانی تنها دربر گیرنده ی شهر نبود. بلکه در معنی دژ، دولت و جامعه هم به کار می رفت.

۴۱۴e75

درباره‌ی دبیر بررسی و تحلیل سایت

دبیر بررسی و تحلیل سایت

امام حسين (ع):

هرگاه خداوند بخواهد بنده‌اي را به تدريج در عذاب خود فرو گيرد چنان کند که به او نعمت فراوان دهد و توفيق سپاس ندهد.

۲ نظر

 1. سلام…
  ممنون از مسئول بررسی تحلیل سایت والعصر…
  تازه شرو ب کار کردید؟
  امیدوارم موفق باشید…

  مطلب خوبی بود…
  تشکر

 2. سلام.ممنون..معرفی خیلی خوبی بود…سطح کتاب ساده و عامه فهمه یا کاملا فنی و تخصصی نوشته شده؟؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد